Umre Hac Elbiseleri

  • 27 Aralık 2018
  • 870 kez görüntülendi.
Umre Hac Elbiseleri

Umre Nedir ?

Umre kelimesinin anlamı ziyaret etmek diyebiliriz. Manevi boyutta İslam dilinde Umre; “belirli bir zamanı olmayan ihrama girerek Kabe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında say yapmak denir yani hızlı adımlarla gidip gelmek diyebiliriz, tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadet diyebiliriz.

İnsan hayatında bir defa da olsa umre yapmak sünnettir. Hac ibadetinden farklı olarak, bir zamanla sınırlı olmayışıdır. İlla şu zamanda gitmeniz gerekir diye bir şey yoktur.  Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevlerinin bulunmamasıdır. Bu bakımdan hacca, “hacc-ı ekber” (büyük hac), umreye de “hacc-ı asgar” (küçük hac) denir.

Umrede Farz Olanlar

Umrenin iki farz olan kısmı vardır.

  1. İhram
  2. Tavaf

Vacipleri ise Say yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktır.

Hacda Giyilen Elbise

Hacda Giyilen Elbise

Hac Nedir ?

Müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen KABE, Mekke ve çevresi ve diğer kutsal toprakların belirli zamanlarda ziyaret edilmesi demektir. İslam’ın şartlarından biridir. Kuran’ı Kerim’de bulunan Hac süresinde, Bakara Süresinde ve Al-i İmran suresinde bahsedilen Hac, günahlardan arınmanın en güzel yollarından biri olarak belirlenmiştir.

Hacca Ne Zaman Gidilir ?

Kuran-ı Kerim’de ‘Hac, bilinen aylardadır’ şeklinde ifade edilir. Günümüzde Arefe ve Kurban Bayramı günleri olarak karşılık bulur.

Haccın Farzları Nelerdir?

Haccın 3 farzı bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Hac öncesi ihrama girmek,
  • Arafat’ta vakfeye durmak,
  • Kabe’yi tavaf etmek,
Hacda Ne Giyilir

Hacda Ne Giyilir

Hacda Ne Giyilir ?

Baylar, öncelikle dış elbiselerini çıkartır, vücudun belden aşağı kısmını örtecek olan ihram elbisesini düşmeyecek biçimde bağlar. Sonra bütün iç kıyafetlerini çıkartır, vücudun üst kısmını kapatacak olan ihram elbisesini omuzlardan aşağı doğru örterler.

Ayaklara ise, terlik giyilir. İstenirse bele ihramı tutacak bir kemer bağlanır. Bu şekilde iki parça ihram elbisesi haricinde vücutta hiçbir giysi kalmaz.  Başlar açık ve ayaklar da çıplak olur. Saat, yüzük, kemer, gözlük, çanta ve benzeri eşyaların vücuda asılı veya takılı olmasında bir sakınca yoktur.

Kadınlar ise; renk ve model şartı olmadan, yüz ve elleri dışında vücutlarının tamamını vücut hatlarını göstermeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü vermeyen elbiseler giyerler. Başörtüleri ve ayak giyecekleri de her zaman giydikleri gibi olur.

Nakışlı Hac Elbiseleri

Nakışlı Hac Elbiseleri

Hacca gittiğinizde havanın sıcak olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir şeklide ibadetinizi yerine getirmek için çok fazla terletmeyen sıcak havalarda sizi zorlamayacak Hac elbiseleri giyseniz iyi olur. Sizin için hazırladığımız hac kıyafetleri sayfamızda mevcut.

Terletmeyen Hac Kıyafetleri

Terletmeyen Hac Kıyafetleri

Terletmeyen Hac Kıyafetleri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hacca giderken mutlaka ziyaret etmeniz gereken sayfalardan biri olarak sayfamız size her türlü yardımı yapmaya hazırız. Allih sizlerin ibadetlerini inşallah kabul eder. Tövbelerinizin ve dualaranızın kabul olması dileğiyle.

Ümrede Giyilen Elbise

Ümrede Giyilen Elbise

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ