Tesettür Makyaj Modelleri

  • 10 Ocak 2017
  • 1.254 kez görüntülendi.
Tesettür Makyaj Modelleri

Tesettür Makyaj Tasarımları

Sevgili tesettürlü bayanlar, bugün sizlere bayanların vazgeçilmez güzellik sırlarından biri olan tesettür makyaj modelleri başlıklı yazımızı paylaşacağım. Hiç bir yerde bulamayacağınız tesettür makyajın püf noktalarını sizlere anlatacağım. Kapanmayan lekeler, dert olan sivilceler, teninize uyan makyaj modeli, yüz şeklinize uyacak makyaj çeşidi nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.  Güzellik uzmanlarından derleyerek sizler için hazırladığımız yazımıza başlayalım.

Ten Rengine Göre Makyaj

Ten Rengine Göre Makyaj

Ten Renginize Göre Makyajınızı Belirleyin

Tesettür makyajı nasıl olur ? Tesettürlü bayanlar en büyük yanlışı ten rengini bilmeden ya da yanlış bildikleri için ten rengi sandığı makyaj malzemeleri ile makyaj yaptığı için yanlış yapıyor. Yani ten renginizi yanlış biliyorsunuz gidiyorsunuz güzellik merkezine ten renginizi yanlış bildiğiniz için ona göre far, ruj, fondöten, allık vs. alıyorsunuz. kısaca yanlışı en başta yapıyorsunuz. Fakat ten renginizi makyajla açmak ya da kapatmak da sizin elinizde bunu bir dipnot olarak vermekte fayda var. Makyaj yapmanın sırlarını sizlere resimli şekilde anlatacağım. Sizden sadece biraz sabır etmenizi ve yazımızı dikkatli okumanızı istiyorum.

Açık Ten

Süt gibi derler ya hani işte o renk yani ne esmer ne buğday ten ne de zenci tamamen açık renk. Saf ve temiz bir güzelliğe sahip renk tonu. Ten renginizin dokusunu bozmadan doğal renklerle ve pastel tonlarla çarpıcı bir görünüşe sahip olabilirsiniz. Gözleri vurgulamak makyajın en önemli kısmını kapsıyor. Gözleri ön plana çıkarmak istiyorsanız kirpiklerden başlayın. Koyu renk kirpikler açık renk tene sahip bayanlarda gözleri vurgular. Kahverengi veya siyah bir rimel tercih edin. Sonrasında daha açık renkte ve şeffaf göz kalemi tercih edebilirsiniz. Beyaz tenlilere uygun farlar; pembe, açık yeşil, gri, mor ve çok açık kahve tonlarıdır. Dudak makyajında açık renkli bayanlar çok koyu renkte cırtlak dediğimiz renklerden kesinlikle uzak durmalılar. Teniniz açıksa kullanacağınız renkler bellidir; açık pembe, parlak, domates kırmızısıdır. Dudak kalemi de kullanarak dudaklarınızı dolgun gösterebilirsiniz. Kaşlar en zor kısım diyebiliriz. Kendiniz yapamayacaksanız profesyonel bir yardım almanızda fayda var. Yüz şeklinizi en çok değiştiren kaşlar oluyor. İlk önce profesyonel bir makyöz ile kaşlarınzı çizdirdikten sonra evde kendiniz sonrasında üzerinden geçebilirsiniz. Kendiniz yapmaya karar verdiyseniz. İlk önce kaş fırçası ile tersten kaşlarınızı sert bir şekilde fırçalayın. Doğal olmayacak şekilde yay şekli vermeyin. Unutmayın her şeyin doğalı makbuldür. Kaşlarınızı vurgulamak isterseniz koyu renkli pudralı bir far sürün. Kaşlarınız için renk seçerken saçlarınız ne renk ise bir tık daha koyu rengini seçseniz daha güzel durur. İki kaşınız da da aynı renk olmasına dikkat edin.

Buğday Ten

Buğday ten; esmer ten ile açık tenin arasındaki ten rengi tonudur. Fazla uçuk renklere kaçmadan kahveli süt tonu dediğimiz açık toprak renginde pudralar kullanabiliriz. Ten renginizden bir tık koyu renk kullanın her zaman işe yaramıştır. Elmacık kemikleriniz belirgin ise şeftali tonlardan da yardım alabilirsiniz. Hiç bir zaman soluk renge sahip ten renginiz olmadığı için Allah’a ne kadar şükretseniz azdır. Buğday tenliler bu konuda çok şanslı. Gül kurusu ya da daha koyu renk barındıran bakır tonları allık olarak tercih edin. Buğday tenlilere kesinlikle bronzer önermiyoruz. Bronzer ten renginizi daha koyu yapacak bu sefer esmer olacaksınız. Göz makyajlarında pembeden uzak durun. Daha çok toprak tonları ve yeşil tonları kullanın. Buğday tenliysen gözünüz, dudak makyajınız ve ten makyajınızda daha sıcak tonlara öncelik verin. Mercan, şeftali, gold, kahvi ve toprak tonlarını sizin için idealdir.

Esmer Ten

Esmer tenliler fondöten tercih ederken çok zorlanıyorlar. Çünkü esmerliğin 30-40 tonu var. Bayanların en çok yaptığı hata fondöteni bilekte denemeleri. Bunu siz yapmayın. Yanağınıza ya da burnunuza sürüp biraz bekleyip aynaya ışık altında bakmaya dikkat edin. Esmer tenli bayanlar yağlı bir vücut yapısına sahip oldukları için fondöten seçerken yağsız seçmeleri daha isabet olacak. Fondötenin ardından şeffaf pudra sürün. Esmer tenli bayanlar pudra seçerken lekeleri kapatacak özellikte pudra kullanmalarına dikkat etmeliler. Çünkü esmer bayanlar fondötenden daha çok pudrayı tercih ederler. Pudra cildin hava almasını engellemez ve cildin yağlı yapısını bozmaz. Esmerler yağsız toz pudralara öncelik vermeliler. Esmerler göz makyajında gold, mor, gri ve domates kırmızısı gibi renkleri tercih etmeli. Bej ve uçuk kaçık pembelerle vurguları arttırabilirsiniz. Boş yerleri siyah füme ya da kahve tonları ile destekleyin. Gözlerinize mutlaka eyeliner sürün ve maskaranızı çift kat sürmeyi unutmayın. Dudaklar, esmer olmanız koyu renk ruj kullanacağınız anlamına gelmez. Akşam özel davetlerde kırmızı olabilir fakat gündüzleri renkli dudak renklendiricilerini tercih edebilirsiniz. Esmerlerin dudak kenarları biraz mora kaçtığı için çerçeve yapmaya gerek yoktur ama illaki çerçeve yapacağım diyorsanız kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Allık seçerken şeftali tonları öneririz. Pembe renkler mavi renk içerdiği içirn hoş durmayabilir. Gündüz allık kulanacaksanız yumuşak ve kaliteli bir fırça kullanın. Akşam allık tercih ederken biraz daha dikkat çekici olmaya çalışın bunun için ten renginizden 2 – 3 ton koyu bronz teni rengi tercih edin.

Yüz Şeklinize Göre Makyaj Tonunuzu Seçin

Oval Yüz

Tesettür makyaj modelleri anlatmaya devam ediyoruz. Yüzünün uzun kısmı en tarafından biraz genişse, çenen yuvarla,alnın ise darla geniş ortasındaysa oval yüzlüsün demektir. Oval yüze tüm makyaj ve saç tasarımı uygun. Oval yüzlü insanlar bu konuda çok şanslı. Genelde tüm makyaj yapan bayanlar oval yüz şeklini vermek için yapılır. O yüzden oval yüzlüyseniz gölgelendirme yapmanıza gerek yok. Çoğunlukla aydınlatıcı kullanılması gerekir. Aydınlatıcıyı alın, çene, burun, dudaklarının üzeri ve göz altlarına uygulayın. Burum kısmında dalgalanma varsa gölgelendirme yapmanız uygundur. Eğer yüzünün daha ince görünmesini istiyorsan ten renginden daha koyu bir tonu bronz renk fondöteni elmacık kemiklerinden, şakaklarına doğru alnının kenarlarına çapraz bir şekilde uygulayabilirsin.Oval bir yüze sahipsen ve yüzünün köşeli bir hal almasını istemiyorsan allığını yuvarlak hareketlerle sürmelisin.

Uzun Yüz

Yüz şeklinizin uzun olduğuna karar verdiniz ve ona göre nasıl bir makyaj yaparım diye düşünüyorsanız uzun yüzlü tesettürlü bayanlara makyaj önerilerini iyi okumalısınız.Yüzünüzü daha kısa göstermek istiyorsanız alnınız uzun ise alnınızı ve çeneniz uzunsa çenenizi gölgelendirmelisiniz. Gölgelendirme için iki ya da üç ton koyu kapatcı, bronzer, pudra, fondöten veya göz farı kullanın.Tozlu ürünlerle bir makyaj yapmak istiyorsanız kesik uçlu ya da normal bir pudra fırçası kullanabilirsiniz. Krem tarzında malzemeler kullanıyorsanız fırça ya da parmağınızın ucuyla uygulayıp makyaj süngeri ile dağıtabilirsiniz.Eğer bu işi fırça ile yaparsanız tüm renkler iç içe girecektir. Gölgelendirme işleminiz bittiyse yüzünüzü biraz daha kısaltmak içinse yüzün ortasına  doğru elmacık kemiklerinin üzerlerine allığı uygulamalısınız.

Kare Yüz

Kare yüzlü tesettürlü bayanlarda çene yapısı kemiklidir. Çenenin dışa olan çıkıntısı yüzünüze kare bir görüntü verir. Yüz kontürleme istediğimiz kısımları arka tarafa, istediğimiz başka kısımların da ön plana çıkartılması olduğundan gerektiği kadar alın yanlarını ve çene çıkıntısını arka plana atarak yüze daha oval bir görüntü verebiliriz. Bunun için iki ya da üç ton koyu kapatcı, bronzer, pudra, fondöten veya göz farı kullanın. Bu işlemden sonra elmacık kemiklerinin altına biraz gölgelendirme yaparak elmacık kemiklerini belirginleştirebiliriz. Çene ve alın kısmına da aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Aydınlatmak istiyorsanız ten renginizden bir buçuk ton daha açık bir pudra göz farı, aydınlatıcı ya da fondöten kullanabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzleri yapabildiğimiz kadar daraltmamız lazım. Yüzü daraltmak istiyorsak alnımızın yan kısmından saç diplerinden başlayarak aşağıya doğru gölgelendirilmesi gerekir. Elmacık kemiklerinin alt kısmından yüzünüzün ortasına doğru bu alanı genişletin. Gölgelendirme için iki ya da üç ton koyu kapatıcı, bronzer, pudra, fondöten veya göz farı kullanın.Tozlu ürünlerle bir makyaj yapmak istiyorsanız kesik uçlu ya da normal bir pudra fırçası kullanabilirsiniz. Krem tarzında malzemeler kullanıyorsanız fırça ya da parmağınızın ucuyla uygulayıp makyaj süngeri ile dağıtabilirsiniz.Eğer bu işi fırça ile yaparsanız tüm renkler iç içe girecektir. Süngerle ufak ufak dağıtın. Aydınlatıcıyı da elmacık kemiğinizin üzerine, alnınızın ortasına ve çenenize dokundurup yayarsanız o kısımları öne çıkarabilirsiniz.

Üçgen Yüz

Üçgen yüzün iki farklı çeşidi vardır. Düz üçgen ve ters üçgen. Alnınız geniş ve çeneye doğru daralıyorsa ters, çene kısmın geniş alın bölgesine daralıyor ise yüzünüz düz üçgendir. Üçgen yüzü ilk önce ovale çevirmek gerekir. Bu yüzden köşeleri yumuşatacağız. Gölge için ten makyajına hangi fondöteni kullanıyorsak bir tonunu gizlemek istediğinizin üzerine hafif hareketlerle uygulayın. Son adım olarak toz pudra ile bu işlemi sabitleyin. Ters üçgen şeklindeki yüze allık uygularken şakak çizgisini geçmemeye ve kulaklara doğru uygulama yapmaya dikkat edin. Düz üçgende ise allığı şakaklara doğru dağıtarak yüzünüze renk verebilirsiniz.

 

Göz Şeklinize Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Tesettür Göz Makyajı

Tesettür Göz Makyajı

Küçük Göz 

Küçük gözlü bayanlar makyaj yaparken şu konuda yanlış yapmaktalar. Göz içine siyah ve kahverengi gibi koyu renkli kalemleri kullanmak. Bu işlem gözlerin daha küçük görünmesine sebep olur. Göz içine uygulanan beyaz renk göz kalemi daha aydınlık göstereceği için büyük de gösterir. Hem bu kalemlerle yorgun gözlerden de kurtulursunuz.

Yuvarlak Göz

Yuvarlak göz makyajınızda yapacağınız makyaj ile badem gözlü olabilirsiniz. Yuvarlak gözlü bayanlar ilk önce göz altı kısmına pudra, veya doğal tonlarda bir far uygulaması gerçekleştirmelisiniz. Göz üstüne yapacağımız makyaj ise, göz kapağınızın dış kısmına doğru koyu tonlarda bir far uygulamalısınız.

 

Büyük Göz

Dünyanın en güzel bakışları büyük gözlerdedir. Peki büyük gözlere nasıl makyaj yapılır? hep merak edilmiştir. Eğer gözleriniz renkli ise siyah ve kahve tonunda kalem kullanarak gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz.  Daha sonra eyeliner kullanıcaksınız. Eyeliner inceçekmeniz gerek kalın çekerseniz gözleriniz daha iri göüzükür. Rimel kullanırken ise dışa doğru çekerseniz gözleriniz biraz daha çekik olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ