6 Ay Kınası Bebek Bindallı Modelleri

  • 18 Ağustos 2019
  • 448 kez görüntülendi.
6 Ay Kınası Bebek Bindallı Modelleri

Kültütümüzün bir parçası olan bindallı modellerini bu kez 6 Ay kınamız için hazırladık. Görünüşte desenleriyle Osmanlı kıyafetlerini anımsatan bindallılar tarihçesine baktığımızda 14.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Eskiden el işlemesiyle yapılan bindallı modelleri atlas ya da kadife kumaştan üzerilerine çiçek ve serpilmiş dal motifleri işlenerek tasarlanırmış. Genellikle genç kızlarımızın kına gecelerinde ağıt yakılırken giydikleri bindallıların kına rengi olanlar modaymış. Günümüzde ise çocuklarımızın sünnet törenlerinde, ya da 6 Ay kınası yapılırken bindallı modelleri giymek moda olmuştur. Kına geleneği Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Asker kınasını da görürürüz İnşallah, ya da gelin kınasını da görürürüz İnşallah diyerek gelen misafirler güzel dileklerde bulunmaktadırlar.

6 Ay Kınası Bebek Bindallı

6 Ay Kınası Bebek Bindallı

6 Ay Kınası Nasıl Olur?

Çocuğunuzu sağ salim kucağınıza aldığınız günleri gördünüz. Allah daha güzel günleri birlikte huzur içinde görmeyi sizlere nasip etsin. Sizlere biraz 6 Ay Kınası Nasıl Olur? bundan bahsedeceğim. Çocuğunuz 6.aya geldiğinde kına davetiyesi bastırırsınız. 6 Ay kınamız var buyurun gelin dersiniz. O gün evde masayı süslersiniz ufak ufak atıştırmalık bir şeyler şekerlemeler olur. Genelde kadınlar arasında yapılır. Kuran okunur dua edilir. Sonrasında müzik çalmaya başlar 🙂 İlk önce yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar şarkısı girer bu bir klasiktir. Aslında size bir şey söyleyeyim mi arkadaşlar bu 6 Ay kınası biz bayanların oynamak için bir bahanesidir :)Neyse kırmızı dantelli tepside mumlar eşliğinde ufak kasede oynayarak kına getirilir. Kına gelirken annenin kucağında baş rolümüz bebeğimiz de vardır.Bebeğimize bindallı giydirilmiştir. Anne de tabiki kombin amaçlı güne uygun bindallıya yakın tonlarda kıyafet ya da ekonomik duruma bağlı anne de bindallı giyebilir. Bindallı giydirilen bebeğimiz oynatılarak havalarda gezdirilerek getirilir. Tabi kuzucuğun hiç bir şeyden haberi yoktur. Biraz ürkek biraz şaşkın etrafa bakınır. Çoğu bebek kalabalığı görünce ağlar. Neyse devam edelim.

Kına geldi. Çocuk annesi ile birlikte bir sandalyeye oturdu.İlk önce bebeğimizin avucuna kına yakılır. Babaanne ya da anneanne birer gram ya da çeyrek gönülden ne koparsa koyabilir. Sonra anneye yakılır. Veee oynamaya devam edilir. Kadınlar eğlenir. Bir araya gelir bağlar güçlenir. Anne ve bebek için hoş bir hatıra kalır.

Anne Bebek Bindallı Modelleri

Anne Bebek Bindallı Modelleri

Anne ve Bebeğin 6 Ay Bindallısı

Bebek bindallı giyerken anne de giyebilir. Hatta giyse daha güzel olur. Birbirinden şık bindallılar arasında zorlanabilirsiniz. Bu heyecanınızın farkındayız. Bu yüzden sizler için hazırlamış olduğumuz birbirinden şık bindallı kaftan modellerini inceleyebilirsiniz.

En Güzel Bebek Kına Bindalı

En Güzel Bebek Kına Bindalı

En güzel bebek kına bindallı modellerine ulaşabileceğimiz sayfamızda birbirinden şık annenin giyebileceği bindallılar da mevcut. Aşağıdan bebeğiniz için bindallı modelleri inceledikten sonra  yazılı linkimizden kendinize bindallı modellerini inceleyebilirsiniz. 6 Ay Kınası Annelere Özel Bindallılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ